Служба у справах дітей Літинської РДА

 

 

Назва установи

Служба у справах дітей райдержадміністрації

Телефон

Адреса  

вул.Соборна, 7, смт. Літин, Вінницької області,

e-mail:  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

Начальник служби

Джигун Оксана Леонідівна

2-14-04

Завідувач сектором опіки та піклування

 

                Коваленко Ольга Володимирівна

2-14-04

Провідний   спеціаліст

Закалюжна Вікторія Дмитрівна 

 2-14-04

Плани на майбутнє

Розвиток альтернативних форм сімейного виховання (прийомні сім’ї, будинки сімейного типу), підтримка національного усиновлення

 

 

ГРАФІК особистого прийому громадян працівниками служби у справах дітей

Посада

 

Прізвище, ім’я та по-батькові посадової особи

 

Прийом громадян (в т.ч. дітей)

1.

Начальник служби у справах дітей

         Джигун

Оксана Леонідівна

Понеділок - п’ятниця
з 8.00 - 17.00

2.

Завідувач сектору опіки та піклування служби у справах дітей

     Коваленко  

Ольга Володимирівна

 

               понеділок - п'ятниця

                       з 8.00 - 17.00

 

3.

Провідний спеціаліст служби у справах дітей

Закалюжна

Вікторія Дмитрівна 

 понеділок - п'ятниця

з 8.00 - 17.00

 

 

 

Карта пріоритетів і цілей

ПОЛОЖЕННЯ ПРО СЛУЖБУ У СПРАВАХ ДІТЕЙ ЛІТИНСЬКОЇ РАЙОННОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ

У райдержадміністрації відбулося засідання комісії з питань захисту прав дітей

19 липня у райдержадміністрації під головуванням заступника голови райдержадміністрації Валентини Захаревич відбулось засідання комісії з питань захисту прав дітей. На порядку денному   розглядалися питання про стан виконання батьківських обов’язків, про направлення дитини-сироти на виховання та спільне проживання до дитячого будинку сімейного типу, про вибуття особи з числа дітей-сирі т з прийомної сім’ї, надання висновку про доцільність позбавлення батьківських прав батька відносно двох малолітніх дітей, взяття на облік дітей, які перебувають в складних життєвих обставинах  та інші питання щодо захисту прав та інтересів дітей.

По кожному з питань проводилась детальна перевірка, вивчались умови проживання дітей, були зібрані матеріали, які  характеризують їх батьків.

Всі рішення  прийняті виключно в інтересах дітей.

 

 

До уваги батьків! Служба у справах дітей райдержадміністрації нагадує про безпеку дітей під час літніх канікул

 

Служба у справах дітей Літинської райдержадміністрації звертає увагу батьків на те, що з настанням канікул та літнього відпочинку зростає ризик дитячого травматизму. 

Статистика нещасних випадків та випадків дитячої смертності за 2017 - 2018 роки доводить, що більшість з них відбувається не тільки через дитячі пустощі, а й через неуважність з боку батьків до факторів небезпеки для дітей та недбале ставлення до виконання батьківських обов'язків.

Пам’ятайте! Неприпустимо залишати дітей без нагляду, особливо у ситуаціях, де їм може загрожувати небезпека (біля водойм та під час купання, біля вогню та електроприладів, тощо).

Згідно зі ст. 150 Сімейного кодексу України на батьків покладається обов’язок піклуватися про здоров'я дитини.

Засідання комісії з питань захисту прав дитини

4 травня 2018 року у райдержадміністрації проведено чергове засідання комісії з питань захисту прав дитини під головуванням заступника голови Літинської РДА Валентини Захаревич та за участі начальника служби у справах дітей райдержадміністрації Оксани Джигун, керівників структурних підрозділів.

На засіданні були розглянуті питання: щодо  виконання батьками  обов’язків по вихованню, навчанню та утриманню неповнолітніх дітей, позбавлення батьківських прав батьків, взяття на облік дітей, які перебувають в складних життєвих обставинах, встановлення днів побачень з дітьми, затвердження індивідуальних планів дітей-сиріт,  дітей, позбавлених батьківського піклування та дітей, що перебувають в складних життєвих обставинах,  про негайне відібрання дітей від матері, яка не виконує свої батьківські обов’язки, та інші питання щодо захисту прав та інтересів дітей.

По кожному з питань проводилась детальна перевірка, вивчались умови проживання дітей, були зібрані матеріали, які  характеризують їх батьків.

Всі рішення  прийняті виключно в інтересах дітей.

 

Профілактична бесіда

З метою профілактики та недопущення соціального сирітства 18 січня службою у справах дітей спільно з працівником ювенальної превенції Літинського відділення поліції було проведено профілактичну бесіду в загальноосвітній школі с.Бірків з батьками щодо належного виховання та розвитку дітей. Батьків повідомлено про адміністративну та кримінальну відповідальність за неналежне виконання батьківських обов’язків. 

  

Що нам відомо про патронатні сім’і?

26 січня 2016 року Верховною радою прийнятий Закон України, “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення соціального захисту дітей та підтримки сімей з дітьми”, який регламентує функціонування патронатнатної сім’ї.

Навіщо потрібні патронатні сім’ї?

Сімейний патронат допомагає дітям, які втратили батьків, або чиї батьки чи особи, що їх замінюють, не здійснюють своїх батьківських обов’язків у наслідок різних причин.

Передбачається патронаж і для дітей, які зазнали наслідків батьківської недбалості або жорстокого поводження і ризикують наразитись на це в подальшому, а також для немовлят, від яких матері відмовились одразу після народження. Держава влаштовує таких дітей на тимчасове проживання та виховання у професійні патронатні сім’ї.  Така форма сімейного догляду та виховання є альтернативою перебуванню дитини в інтернатному закладі.

Відповідно до ситуації у кожному конкретному випадку дитина, що перебувала під патронатом, або повертається до біологічної сім’ї, – у разі подолання чи мінімізації в ній наслідків складних життєвих обставин – або влаштовується на постійне перебування до інших форм сімейного виховання (усиновлення, опікунська чи прийомна сім’я, дитячий будинок сімейного типу) чи до профільного інтернатного закладу.

Хто може бути патронатними вихователями?

Паторнатний вихователь – це особа, яка за участі інших членів сім’ї надає послуги з догляду, виховання та реабілітації дитини у своїй сім’ї. Помічник патронатного вихователя – його чоловік/дружина чи інший дорослий член його сім’ї.

Сім’я патронатного вихователя – сім’я, в якій за згоди всіх її членів повнолітня особа, яка пройшла спеціальний курс підготовки, виконує обов’язки патронатного вихователя на професійній основі.

Патронатними вихователями можуть бути громадяни України, які перебувають у зареєстрованому шлюбі, мають вищу освіту у галузі соціальної роботи, освіти, охорони здоров’я, соціальних та поведінкових наук та досвід виховання дітей у сім’ї (окрім осіб, зазначених у статті 212 Сімейного Кодексу України).

Які документи треба, щоб стати патронатним вихователем?

Кандидати у патронатні вихователі подають до соціального закладу за місцем їх проживання, зокрема до Красноградського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, такі документи:

– заяву кандидата у патронатні вихователі;

– заяву кандидата у помічники патронатного вихователя про готовність участі у наданні послуг з догляду, виховання та реабілітації дитини у своїй сім’ї;

– копії паспортів кандидатів у патронатні вихователі та помічника патронатного вихователя;

– довідку про склад сім’ї (форма №3);

– копію свідоцтва про шлюб;

– копію диплома про вищу освіту кандидата у патронатні вихователі, довідки про стан здоров’я патронатного вихователя та членів сім’ї, які проживають разом із ним (відсутність хронічних захворювань, результати обстеження повнолітніх членів сім’ї наркологом, венерологом, психіатром);

– довідку про доходи повнолітніх членів сім’ї;

– довідку про наявність чи відсутність судимості кандидата у патронатні вихователі та членів сім’ї, які проживають разом із ним;

– документ, що підтверджує право власності на житло або кристування житловим приміщенням;

– письмову згоду всіх повнолітніх членів сім’ї, які проживають разом із кандидатами у патронатні вихователі, на тимчасове влаштування дітей (згода дітей надається за умови досягнення ними віку, коли вони спроможні самостійно висловлювати свою думку.

Скільки дитина може перебувати в патронатній сім’ї?

Термін перебування дитини у патронатній сім’ї залежить від потреб дитини та обставин, що спричинили влаштування дитини, але орієнтовно становить від 1 до 6 місяців відповідно до вимог статей 252-253 Сімейного Кодексу України.

На період перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя за нею зберігається право на аліменти, пенсію у зв’язку із втратою годувальника, інші соціальні виплати, які вона мала  до влаштування в сім’ю патронатного вихователя.

Як щодо грошей?

Фінансування сімей патронатних вихователів, що передбачає оплату послуг із здійснення патронату над дитиною  та виплату соціальної допомоги на утримання дитини в сім’ї патронатного вихователя, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету у порядку та за умов, затверджених Кабінетом Міністрів України (на період до 31.12.2018 року), надалі – за рахунок коштів, що передбачаються у відповідних місцевих бюджетах.

На утримання кожної дитини, влаштованої у сім’ю патронатного вихователя, виплачується щомісячна соціальна допомога у розмірі двох прожиткових мінімумів для дітей відповідного віку (для дітей віком до 6 років: із 01.01.2017 року – 1355 грн., що становитиме 2710 грн., із 01.05.2017 – 1426 грн., що становитиме 2852 грн., із 01.12.2017 – 1492 грн., що становитиме 2984 грн., для дітей віком від 6 до 18 років: із 01.01.2017 року – 1689 грн., що становитиме 3378 грн., із 01.05.2017 – 1777 грн., що становитиме 3554 грн., із 01.12.2017 – 1860 грн., що становитиме 3720 грн.

У разі, коли дитині виплачується призначена в установленому порядку стипендія, розмір соціальної допомоги визначається як різниця між двома прожитковими мінімумами для дитини відповідного віку та розміром стипендії за попередній повний місяць на момент влаштування дитини у сім’ю патронатного вихователя.

По завершенню дії договору про патронат чи при припиненні діяльності сім’ї патронатного вихователя здійснюється перерахунок коштів у відповідності до віку та кількості дітей.

За рішенням органів місцевого самоврядування сім’ям патронатних вихователів можуть встановлюватися інші соціальні гарантії для створення відповідних умов догляду та утримання, дітей, які потребують тимчасового влаштування.

Оплата послуг за здійснення патронату над дитиною здійснюється шляхом щомісячних виплат грошового забезпечення патронатним вихователям.

Розмір грошового забезпечення у період перебування дитини у сім’ї патронатного вихователя становить п’ять мінімальних заробітних плат (16000 грн.), а в період між влаштуванням дітей – півтори мінімальні заробітні плати (4800грн.) і не залежить від стипендії на кожну дитину.

Оплачуваний період між влаштуванням дітей становить не більше 60 календарних днів на рік.

У разі перебування у сім’ї патронатного вихователя дітей віком до 1 року, дітей-інвалідів та одночасно двох і більше дітей розмір грошового забезпечення збільшується на 10 відсотків за кожну дитину та категорію, проте сумарно не більше ніж на 50 відсотків.

Нарахування та сплата єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування патронатних вихователів із сум їх грошового забезпечення здійснюються у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Де дізнатися деталі?

Із додатковою інформацією про сімейний патронат, роль та функції батьків у патронаті можна дізнатися в службі у справах дітей райдержадмністрації.

  

Сирітство - наслідок недостатньої і своєчасної  уваги суспільства

Дитинство - найважливіший період у становленні особистості. Саме в цей час людина потребує найбільшої уваги та захисту. Від ставлення до людей, розуміння їхніх потреб, інтересів, проблем та стану охорони дитинства залежить доля кожної дитини й розвиток суспільства в цілому.        Саме тому увага державних органів вже не перший рік сконцентрована на тому, як допомогти дітям, які мають право на особливий захист та допомогу з боку держави.

Сирітство, дитяча бездоглядність, інші негативні  явища – це наслідок недостатньої і своєчасної  уваги суспільства до соціальних проблем сімей з дітьми. Україна визнала сім’ю як пріоритетну форму влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Ми вирішуємо актуальні питання дітей. Особливе значення приділяємо створенню умов, які б забезпечили можливість кожній дитині або її законним представникам оперативно та без перешкод звернутися за захистом своїх прав.

Протягом 2017 року на території району 14 дітей залишилося без батьківського піклування. Станом на 10.10.2017 року дві родинних групи дітей, а саме дві дівчинки (віком 4 та 7 років) та два хлопчика і дівчинка  (віком 1, 3 та 4 роки), потребують влаштування у сімейні форми виховання.

У разі виявлення бажання взяти під опіку чи піклування дітей, позбавлених батьківсько піклування, створення прийомної сім’ї або дитячого будинку сімейного типу, просимо звертатися в службу у справах дітей Літинської районної держадміністрації за адресою: смт Літин, вул. Соборна, 7, тел. 2-14-04.

  

 Безпека дитини — не повертайтеся до малюка спиною !

        Чи знають ваші діти, що потрібно робити, якщо з ними намагається заговорити стороння людина? Запитайте свою дитину, що вона буде робити, якщо добрий незнайомець запропонує йому солодощі, і чи піде вона з людиною, яка просить допомогти їй знайти загубленого цуценяти.

       Не всі діти знають, як себе вести в таких випадках. І не тільки діти. Чи знаєте ви, як захистити свою дитину? І як знайти його, якщо він пропав? Є діти, які тікають далеко від дому навмисно. А є такі, яких відводять насильно чи обманом.

      У дітей немає розсудливості та досвіду, який є у дорослих людей. Тому, вжити заходів обережності і забезпечити безпеку своєї дитини — це обов’язок батьків.

       Не можна закривати очі на небезпеку. Десь дійсно можуть бути люди, які захочуть викрасти чужу дитину. Часто з причини сексуального характеру. Не так часто дитину викрадають, щоб любити і піклуватися про неї. Це, також, стосується людей, які беруть до себе втікачів дітей. Вони пропонують підліткам те, чого вони хочуть, увагу, будинок, гроші, одяг, але натомість дитина повинна робити те, що їй говорять.

При цьому побоюватися слід не тільки «незнайомця в парку», але і часто тих людей, яких знають і батьки, і дитина. Слід попередити свою дитини про те, якими небезпечними можуть бути незнайомі люди. Але не завжди образ небезпечного незнайомця у дитини і у дорослої людини збігаються. Наприклад, якщо у дитини є друзі, з якими батьки не знайомі, то для останніх це сторонні люди, але не для дитини. Можливо, це дорослі або старші діти, які регулярно зустрічаються дитині на шляху до школи і завжди вітаються з ним, і, можливо, він вже не вважає їх сторонніми.

Необхідно поговорити про це зі своєю дитиною. Не треба лякати її й змушувати боятися кожної нової людини, яку вона зустрічає, але і відкладати цю розмову теж не варто. Періодично слід нагадувати дитині про існуючу небезпеку, і це просто розумна міра обережності. Тому що викрадення дітей — це реальність. 

30 вересня – День усиновлення.

Вже стало традицією, що в останній день вересня ми відзначаємо прекрасне та величне свято День усиновлення. Кожного дня все більше і більше наших співгромадян відкривають свої серця і двері домівок для дітей.

Усиновлення – це особлива дорога батьківства. Благородна і складна, переповнена емоціями, очікуваннями, тривогами і обов’язково надбаннями – і дитини, і дорослого…

Інколи здається, що важко пройти інстанції, зібрати документи. Всі думки зосереджені на «бюрократичних» процедурах. З нетерпінням очікуєш їх завершення, щоб скоріше забрати омріяних сина або донечку додому.  

 Усиновлення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, існує давно.

 

Право дитини на сім’ю закріплено на законодавчому рівні і перш за все – в Конвенції ООН про права дитини, Конституції України, Сімейному кодексі України тощо.

Реальним свідченням дієвої уваги Президента України, Уряду України до питань забезпечення конституційного права дитини, яка за різних обставин життя втратила рідних батьків, виховуватись в сімейному оточенні, є підтримка усиновлення, розвиток прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу.

Слід зауважити, що на території нашого району функціонує 2 дитячих будинки сімейного типу і 3 прийомних сімей, в яких виховується 15 дітей, позбавлених батьківського піклування та 15 діток, усиновлених громадянами району.

У день свята хочеться побажати батькам і діткам, перш за все, міцного здоров’я, віри в добро, натхнення, терпіння і обов’язково любові в родинах.

  

В Літинському районі  розпочався Всеукраїнський профілактичний захід «Урок»

    

1 вересня – свято, яке з хвилюванням очікують діти, їх батьки, дідусі та бабусі та загалом всі дорослі. Люди старші від шкільного віку, споглядаючи на святково одягнених школярів, які поспішають 1 вересня до школи з букетами квітів, розчулено згадують свої шкільні роки, а діти радіють після закінчення тривалих літніх канікул зустрічі з друзями, улюбленими учителями, очікують нових захоплюючих подорожей до Країни Знань.
     Та буває, на жаль, в нашому житті так, що 1 вересня – Свято Знань, не приносить дітям очікуваної радості, тому що батьки, які опинились у складних життєвих обставинах, не змогли підготувати своїх дітей до нового навчального року, і 1 вересня діти залишились вдома. І чи розпочнеться для таких дітей навчальний рік взагалі?
      Міністерство соціальної політики України на реалізацію соціальних ініціатив Президента України напередодні нового навчального року доручило центрам соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді спільно зі службами у справах дітей райдержадміністрацій та міськвиконкомів організувати та провести обстеження житлово-побутових умов проживання дітей у сім’ях, які опинилися у складних життєвих обставинах, та вжити заходів щодо надання дітям з цих сімей адресної допомоги в підготовці до нового навчального року та осінньо-зимового сезону. Станом на 25.08.2016 на обліку служби у справах дітей знаходиться 25 сімей, які опинились у складних життєвих обставинах, в них виховується 65 дітей. Під соціальним супроводом районного  центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді перебуває 47 сімей, що опинилися в складних життєвих обставинах, в них виховується 105 дітей.
       У випадку виявлення дітей, які з 2 вересня 2016 року не приступлять до занять у загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах, вищих навчальних закладах 1-11 рівня акредитації працівники служби у справах дітей, фахівці із соціальної роботи спільно з представниками навчальних закладів вживатимуть невідкладних заходів щодо повернення або влаштування виявлених дітей до навчальних закладів, закладів соціального захисту дітей та усунення причин і умов, внаслідок яких діти не були охоплені навчанням.

У Літинському районі відзначали Міжнародний день захисту дітей.

З нагоди цього свята на площі перед райдержадміністрацією було розгорнуто майданчик для ігор і конкурсів малечі та школярів. Діти із задоволенням  брали участь у розважальному квесті, який підготували для них працівники Центру дитячої та юнацької творчості: малювали на асфальті на станції «Мальовнича Україна», демонстрували танки різних народів світу на станції «Мандрівка», проявляли свою швидкість, вправність та кмітливість на станціях «Веселі розваги» та «Шахи», складали слова із букв на станції «Ерудит». Станції «Веселка», «Скульптура» дивували цікавими завданнями як для наймолодших учасників свята, так і для старших школярів.

За сприяння служби у справах дітей райдержадміністрації усі діти, які були на святі, отримали безкоштовні повітряні кульки, морозиво та сік. А переможців квесту та районного конкурсу малюнку нагородили солодощами та печивом.

Особливою увагою діток користувались запрошені гості – аніматори у костюмах героїв мультфільмів: малеча із задоволенням фотографувалась уз Крокодилом Геною та Мікі Маусом.

По завершенню розваг на площі всіх присутніх запросили на дитячий концерт у районний будинок культури, де лунали пісні у виконанні вихованців дитячої музичної школи та центру дитячої та юнацької творчості. Гучні оплески викликали запальні танки хореографічного колективу спортивно-бального танцю «Шанс». Усі учасники концерту також отримали солодкі подарунки від начальника служби у справах дітей райдержадміністрації Оксани Джигун.

Іще одним подарунком до дитячого свята стало проведення громадської акції «Запобігти. Врятувати. Допомогти.» від Літинського районного сектору ГУ ДСНС України у Вінницькій області. Увагу малечі не міг не привернути великий яскравий пожежний автомобіль із драбинами та різноманітним приладдям. Працівники МНС розповідали маленьким мешканцям про роботу та завдання рятувальної служби, дозволили посидіти у кабіні, і навіть на даху автомобіля, вмикали пожежну сирену. Та найбільше задоволення учасники заходу отримали від демонстрації роботи пожежного рукава, коли із нього вирвався потужний струмінь води. Із радісними зойками вони підставляли під струмінь руки та весело стрибали, коли вода потрапляла на них. Додому йшли дещо втомлені, але щасливі і діти, і їх батьки.

Неналежне виховання дітей- відповідальність батьків

  Питання належного виховання дітей, досягнення порозуміння між батьками і дітьми завжди були важливими й актуальними. У статті 51 Конституції України сказано, що батьки зобов’язані утримувати дітей до їх повноліття.

            Зміст виховання, відповідальність батьків за розвиток дитини у сім’ї визначає стаття 59 Закону України «Про освіту»:

- Виховання у сім’ї є першоосновою розвитку дитини як особистості.

-  На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини.

- Батьки та особи, які їх замінюють, зобов’язані:

  • постійно дбати про фізичне здоров’я, психічний стан дітей, створювати належні умови для розвитку їх природних здібностей;
  • поважати гідність дитини, виховувати працелюбність, почуття доброти, милосердя, шанобливе ставлення до державної та рідної мови, сім’ї, старших за віком;
  • сприяти здобуттю дітьми освіти у навчальних закладах або забезпечувати повноцінну домашню освіту відповідно до вимог щодо її змісту, рівня та обсягу;
  • виховувати повагу до законів, прав, основних свобод людини та інші.

ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ!

За невиконання або неналежне виконання обов’язків щодо виховання дітей батьки можуть бути притягнені до різних видів юридичної відповідальності.

Адміністративна відповідальність

Ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей, - тягне за собою попередження або накладення штрафу від одного (17 грн.) до трьох (51 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (стаття 184 КУпАП).

            Ті самі дії, вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, тягнуть за собою накладення штрафу від двох (34грн.) до чотирьох  неоподатковуваних (68 грн.) мінімумів доходів громадян.

            Доведення неповнолітнього до стану сп'яніння його батьками, особами, які їх замінюють, або іншими особами, - тягне за собою накладення штрафу від шести (102 грн.) до восьми (136 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (стаття 180 КУпАП).

Кримінальна відповідальність

            Злісне невиконання батьками, опікунами чи піклувальниками встановлених законом обов'язків по догляду за дитиною або за особою, щодо якої встановлена опіка чи піклування, що спричинило тяжкі наслідки, - карається обмеженням волі на строк від двох до п'яти років або позбавленням волі на той самий строк (стаття 166 ККУ).

            Використання батьками або особами, які їх замінюють, малолітньої дитини для заняття жебрацтвом (систематичного випрошування грошей, речей, інших матеріальних цінностей у сторонніх осіб), - карається обмеженням волі на строк до трьох років або позбавленням волі на той самий строк (ч.1. ст.150 - 1 ККУ).

            Злісне ухилення від сплати встановлених рішенням суду коштів на утримання дітей (аліментів), а також злісне ухилення батьків від утримання неповнолітніх або непрацездатних дітей, що перебувають на їх утриманні, - карається штрафом від ста (1700 грн.) до двохсот (3400 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від вісімдесяти до ста двадцяти годин або виправними роботами на строк до одного року, або обмеженням волі на строк до двох років (ч.1. ст. 164 ККУ).

            Втягнення неповнолітніх у злочинну діяльність, у пияцтво, у заняття жебрацтвом, азартними іграми, - карається позбавленням волі на строк від трьох до семи років (ч.1. ст. 304 ККУ).

Сімейно – правова відповідальність

            Батьки можуть бути позбавлені батьківських прав, якщо буде встановлено, що вони ухиляються від виконання батьківських обов'язків по вихованню дітей, не забрали дитину з пологового будинку, жорстоко поводяться з дітьми, є хронічними алкоголіками чи наркоманами, вдаються до експлуатації дитини, примушують до жебракування та бродяжництва (ст. 164 СКУ).

            Злісне ухилення батьків від виконання обов'язків щодо здобуття їх неповнолітніми дітьми повної загальної середньої освіти також може бути підставою для позбав батьківських прав (ст. 47 Закону України «Про загальну середню освіту»).

Чи несуть батьки відповідальність за вчинки своїх дітей?

(статті 1178–1183 Цивільного кодексу України).

            Шкода, завдана малолітньою особою (яка не досягла чотирнадцяти років), відшкодовується її батьками (усиновлювачами) або опікуном чи іншою фізичною особою, яка на правових підставах здійснює виховання малолітньої особи, - якщо вони не доведуть, що шкода не є наслідком несумлінного здійснення або ухилення ними від здійснення виховання та нагляду за малолітньою особою. Батьки зобов'язані відшкодувати шкоду, завдану дитиною, щодо якої вони були позбавлені батьківських прав, протягом трьох років після позбавлення їх батьківських прав, якщо вони не доведуть, що ця шкода не є наслідком невиконання ними своїх батьківських обов'язків.

            У разі відсутності у неповнолітньої особи (з 14 до 18 років) майна, достатнього для відшкодування завданої нею шкоди, ця шкода відшкодовується в частці, якої не вистачає, або в повному обсязі її батьками (усиновлювачами) або піклувальником, якщо вони не доведуть, що шкоди було завдано не з їхньої вини.

            У разі вчинення адміністративного правопорушення особою віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років, якщо у неї відсутній самостійний заробіток, штраф стягується з батьків або осіб, які їх замінюють (ч. 2 ст. 307 КУпАП).

            Враховуючи викладене вище, можна дійти висновку, що для притягнення до адміністративної відповідальності батьків або осіб, які їх замінюють, за ч. 1 ст. 184 КпАП, достатньо їх винної протиправної поведінки.    Покладення відповідальності у інших випадках можливе за умови встановлення не тільки всіх елементів, які характеризують правопорушення, вчинене батьками або особами, котрі їх замінюють, а й протиправної поведінки неповнолітнього, що полягала у певних діях, наявності шкідливих наслідків, причинного зв'язку між його поведінкою і заподіяною шкодою, вини неповнолітнього.     Оскільки у цих випадках для притягнення батьків або осіб, які їх замінюють, до адміністративної відповідальності недостатньо їх власної протиправної поведінки, а потрібно встановити факт вчинення правопорушення чи скоєння злочину їх дитиною, то підставою цієї відповідальності є не окремий юридичний факт, а їх сукупність — фактичний склад. 

 Бережіть дітей від жорстокості

     Слова "сім’я”, "родина”, "рідня” у більшості з нас викликають найкращі й найприємніші почуття. Але, на жаль, сім’я не завжди стає осередком любові, злагоди й взаємоповаги. Життя доводить, що сім’я може бути місцем, де розігруються невидимі, а іноді й видимі для оточуючих людські трагедії, місцем, де панує найжорстокіше насильство. Таке насильство може бути спрямоване проти будь-кого з членів сім’ї.  Відомо, що жертва насильства в сім’ї може отримати не лише фізичні, а й психологічні травми, які можуть серйозно вплинути на її стан здоров’я. Те, що проблема насильства в сім’ї була і залишається дійсно актуальною, на жаль, не викликає жодних сумнівів.

Особливо гострою проблемою є насильство над дітьми. Адже стан, який переживають скривджені діти стосуються кожного громадянина суспільства. Жорстоке поводження з дітьми в подальшому формує з них соціально-дезадаптованих людей, не здатних створювати повноцінну сім’ю, бути гарними батьками, а також є поштовхом до відтворення жорстокості по відношенню до власних дітей. Отже, дитина потребує соціально-правового захисту. Як же захистити дитину? Що можна зробити, щоб запобігти жорстокому поводженню з дітьми та насильству в сім’ї? Хто повинен зупинити цикл знущань? Це можуть і повинні зробити матір та батько! Якщо кривдником є батько, то лише жінка може захистити своїх дітей і себе саму. Якщо кривдником є жінка, то батько може перервати насильницькі стосунки і захистити дітей.

Щоб зупинити цикл насильства, потрібно:

1.Володіти інформацією щодо проблеми насильства в сім’ї.

2.Зрозуміти та усвідомити, який стиль стосунків існує у Вашій родині.

3.Якщо наявні насильницькі стосунки - спробувати розірвати коло/цикл насильства та захистити своїх дітей і себе.

Жорстоке поводження з дітьми, нехтування їхніми інтересами не лише завдає непоправної шкоди їх фізичному здоров’ю, але й тягне за собою важкі психічні та соціальні наслідки. У більшості дітей - жертв насильства з’являються серйозні відхилення в психічному, фізичному розвитку, в емоційній сфері. Будь – яке домашнє насильство – незалежно від того, спрямоване воно безпосередньо на дитину чи на іншого члена сім’ї, - травмує дитину! 

Пам’ятайте!

У сім’ї дитина пізнає, як взаємодіяти з іншими людьми, як ставитися до себе і до оточення, як упоратися з труднощами. Які «уроки» може отримати дитина, що потерпає від домашнього насильства? 

Діти, які були жертвами насильства, засвоюють, що: 

      -   Насильство – це засіб розв’язування конфліктів або отримання бажаного. 
Цю навичку вони переносять у навколишнє середовище: спочатку в дитячий садок і школу, потім у дружні і близькі стосунки, а потім у свою сім’ю та на своїх дітей.

  - Вони отримують упевненість, що тиск і агресія приводять до бажаного результату, і не шукають інших способів взаємодії з іншими людьми. Вони не знають, що можна домогтися бажаного, не обмежуючи прав іншого. 

    -  Довіряти людям, і особливо дорослим, - небезпечно. У своїх сім’ях вони не мають прикладу позитивних стосунків. Тому їм важко встановити близькі стосунки з іншими людьми. Вони не спроможні розуміти почуття інших людей. 

     -  Свої почуття й потреби не можна виражати відкрито. Дитина не може відкрито виразити свої справжні почуття в сім’ї, тому що або до неї просто нікому немає діла, або за цим на неї чекатиме покарання. Врешті – решт, вона втрачає цю навичку – виявляти свої справжні почуття. Дієві тільки негативні почуття – вони привертають увагу, піднімають авторитет - тому тільки їх і варто проявляти. 

Тому ми повинні частіше думати про те, кого ми хочемо виховати. Ми весь час повинні пам’ятати, що дитина – це наше дзеркало.

Служба у справах дітей Літинської райдержадміністрації інформує.

 На виконання листа Мінсоцполітики України від 11.03.2016 року №3460/0/14-16/56, з метою реалізації Закону України від 26.01.2016 р. №936-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення соціального захисту дітей та підтримки сімей з дітьми» – смт Літин планує взяти участь у проведенні експеременту по створенню та функціонування патронатних сімей.

Що таке сімейний патронат? Це комплексна послуга, що передбачає тимчасовий догляд та виховання дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, батьками складних життєвих обставин та/або на період прийняття рішення про набуття дитиною статусу дитини – сироти чи дитини, позбавленої батьківського піклування та визначення форми її влаштування. Суть послуги «Сімейного патронату» полягає в комплексному підході, професійності та узгодженості дій спеціалістів під час ведення випадку дитини та її сім’ї, а саме: патронатного вихователя, який доглядає за дитиною в умовах своєї сім’ї, та фахівця із соціальної роботи, який здійснює супровід сім’ї дитини , допомагає батькам дитини подолати складні життєві обставини, а у разі потреби сприяє залученню спеціалістів (психолог, юрист, психотерапевт, логопед, тощо), отриманню необхідних соціальних виплат, послуг, чи замовляє їх у районних, обласних спеціалістів.
Термін перебування дитини у патронатній сім’ї залежить від її потреб та обставин, що спричинили складні життєві обставини, і орієнтовно становить від 1 до 6 місяців. Патронат надасть змогу бездоглядній дитині відчути безпеку, піклування і виховання в умовах сімейного середовища, підтримане спілкування з рідними і навчання у місцеві школі.

Функції патронатних вихователів можуть виконувати повнолітні особи, які:
• є громадянами України, мають вищу освіту соціально-гуманітарного спрямування;
• мають позитивний досвід виховання дітей в сім’ї;
• пройшли спеціалізовані курси професійної підготовки за спеціалізованою програмою патронатних вихователів;
• відсутні протипоказання бути патронатними вихователями зазначені у статті 212 Сімейного кодексу України;
 Які основні завдання патронатних вихователів?
• забезпечення догляду, виховання, збереження життя та здоров’я дитини в період її перебування в патронатній сім’ї;
• соціально-педагогічна підтримка та сприяння медичній, психологічній і соціальній реабілітації дитини;
• створення умов для підтримки контактів дитини з її біологічними батьками, родичами, окрім випадків, коли це може завдати шкоди життю і здоров'ю дитини;
• підготовка дитини до повернення в біологічну сім’ю чи влаштування в іншу форму сімейного виховання.
За надання своїх послуг патронатні вихователі отримують заробітну плату, та кошти на утримання дітей, відповідно до їх віку та кількості

За детальною інформацією щодо створення патронатної сім’ї просимо звертатись до служби у справах дітей Літинської райдержадміністрації за адресою:

смт Літин, вул. Соборна, 7

Корисний профілактичний візит

За сприяння начальника Літинського відділення поліції Хмільницького відділу ГУ НП у Вінницькій області підполковника Юрія Найчука працівники поліції спільно із начальником служби у справах дітей Літинської РДА Оксаною Джигун та головним спеціалістом Вікторією Закалюжною провели пізнавально-виховний екскурс для одинадцятикласників Літинської СЗШ І-ІІІ ст. №1.

Метою цього візиту було ознайомити учнів зі структурою відділення поліції, показати ізолятор тимчасового утримання порушників закону, приміщення чергової частини та вкотре нагадати про правову культуру й необхідність дотримання законів, наявність свідомої громадської позиції, а також аби вберегти підростаюче покоління від скоєння злочинів і наочно продемонструвати, куди потрапляють ті, хто обрав собі протизаконний шлях.

Під час візиту учнів до поліції майор поліції Сергій Луняка та капітан поліції Андрій Романенко, а також черговий інспектор майор поліції Богдан Крицький поєднали теоретичну розповідь із практичним оглядом камер для затримання та перебування злочинців й підозрюваних у скоєнні злочинів, ознайомленням із спецзасобами поліцейських – кайданками, гумовим кийком, бронежилетом, кімнатою чергової частини, де поліцейські, завдяки вуличним камерам відео спостереження, можуть бачити усе, що відбувається на вулицях Літина. Працівники поліції та начальник служби у справах дітей РДА Оксана Джигун нагадали молоді, що неповнолітні також мають свої права та обов'язки й несуть юридичну відповідальність за свої дії перед державою та людьми, які їх оточують, проінформували дітей про види правопорушень та про статистику скоєних злочинів неповнолітніми, про відповідальність за скоєні протиправні дії. Зокрема, учням нагадали про адміністративну відповідальність за розпивання алкогольних напоїв і паління у громадських місцях.

Залишаючи Літинське відділення поліції, юні відвідувачі запевнили, що будуть намагатися обов'язково дотримуватися законодавчих норм, аби не потрапляти до поліції, а якщо хтось і повернеться туди, то хіба що в якості нових співробітників. У свою чергу співробітники поліції зауважили, що докладатимуть усіх зусиль для того, щоб підростаюче покоління в особі поліцейського бачило надійного друга і справжнього захисника.

30 вересня – День усиновлення            

 День усиновлення – свято України, яке щороку припадає на 30 вересня та співпадає із днем християнського свята Віри, Надії, Любові та матері їх Софії і, мабуть, не випадково. Святий обов’язок дорослих – зробити все можливе, щоб кожна  дитина зростала в сім’ї, любові і достатку.

Доброта і любов – головне, що ми повинні дарувати нашим дітям. Адже діти – наша надія і наше майбутнє. Щоб ця надія здійснилася, ми, дорослі, повинні пам’ятати про свою відповідальність, піклуватися про кожну дитину. Особливо про дітей, які залишилися без батьківської опіки. Турбота про них – наше спільне завдання, обов’язок суспільства, держави.

Дитинство – чудова пора сподівань на щасливе життя та здійснення мрій. Кожна дитина має право на достойне та щасливе життя. Можливо, саме тому вважається, що усиновлення – це вирішення проблем дитини, яка втратила сімейне оточення, можливо, що усиновлення – це і вирішення проблем дорослих, які хочуть виховати дитину, яка народжена не ними, але потребує саме їхньої любові та піклування.

Кожного дня все більше наших громадян відкривають свої серця і двері домівок для дітей, обділених долею. Усиновлення визнане в Україні пріоритетною формою влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Внаслідок усиновлення дитина втрачає статус дитини-сироти і стає сином чи донькою.

Усиновлення – особлива дорога батьківства. Благородна і складна, переповнена емоціями, очікуваннями, тривогами і обов’язково надбаннями і дитини, і дорослого. І тому  служба у справах дітей Літинської райдержадміністрації хоче від щирого серця привітати тих відважних батьків, які здійснили цей відповідальний крок і взяли дитину у свою родину, побажати їм розуміння, доброти, терпіння та здоров’я. Адже бути батьками – один із найважливіших обов’язків, який доводиться виконувати у житті, але водночас найбільш цікавий і гідний старань. І якщо у вас виникло бажання взяти дитину у родину, у цьому вам допоможуть спеціалісти служби у справах дітей Літинської районної державної адміністрації (тел.2-14-04).

Дітям, які втратили родину, може допомогти кожен, хто небайдужий. Одні – усиновлять і виховають дитину, інші – допоможуть дитині знайти батьків, треті – нададуть фахову консультацію тим, хто хоче усиновити, або тим, хто вже усиновив і зіткнувся із проблемами. Головне, щоб ми всі намагалися допомогти кожній дитині зрости у любові і повазі.

 

ВІЗИТ ВАЛЕНТИНИ ЗАХАРЕВИЧ ДО ДИТЯЧОГО БУДИНКУ СІМЕЙНОГО ТИПУ

30 вересня з нагоди Дня усиновлення заступник голови Літинської РДА Валентина Захаревич та начальник служби у справах дітей відвідали дитячий будинок сімейного типу, що знаходиться в на території Кулизької сільської ради. Батьки-вихователі Геннадій Григорович та Тетяна Петрівна Верещаки, окрім власних п’яти дітей, виховують ще п’ятеро дітей, позбавлених батьківського піклування.

Малеча із радістю та захватом зустрічала привезені їм подарунки: іграшки, шкільне приладдя, сувеніри та продукти харчування. Батьки виказали щиру вдячність керівництву району за допомогу і підтримку.

В нинішні часи особливо нелегко виховати гідну людину та громадянина, а надто десятьох. Тому такі люди, як сім’я Верещак, заслуговують на найвищу похвалу та захоплення. В свою чергу, хочеться побажати їм витримки, натхнення, тепла і миру в оселі та родині. 

Районна державна адміністрація як орган опіки та піклування в Літинському районі сприяє забезпеченню на території району реалізації прав дітей на життя, охорону здоров'я, освіту, соціальний захист, сімейне виховання та всебічний розвиток. 

З цією метою при райдержадміністрації діє Комісія з питань захисту прав дитини під головуванням Чернеги Я.А., голови райдержадміністрації, та заступника голови Захаревич В.М. Членами цієї комісії є представники органів виконавчої влади, посадові особи правоохоронних органів, дичних установ району, тощо, які відповідно до своїх функціональних обов’язків здійснюють соціально-правовий захист прав та законних інтересів дітей. Всі вони забезпечують дотримання соціальних гарантій, встановлених державою для дітей.
Це передусім, виконання усіх належних виплат, а саме пенсій та різноманітних соціальних допомог; здійснення контролю за здобуттям повної загальної середньої освіти, своєчасною медичною допомогою дітям, попередження насильства в сім’ях та жорстокого поводження з дітьми, тощо.
А у разі виникнення спірних питань – виносяться на розгляд Комісії райдержадміністрації з питань захисту прав дитини. медичних установ району тощо, які відповідно до своїх функціональних обов’язків здійснюють соціально-правовий захист прав та законних інтересів дітей. Всі вони забезпечують дотримання соціальних гарантій, встановлених державою для дітей.

         Це передусім, виконання усіх належних виплат, а саме пенсій та різноманітних соціальних допомог; здійснення контролю за здобуттям повної загальної середньої освіти, своєчасною медичною допомогою дітям, попередження насильства в сім’ях та жорстокого поводження з дітьми тощо.

А у разі виникнення спірних питань – вони виносяться на розгляд Комісії з питань захисту прав дитини райдержадміністрації.

До питань Комісії, які вона уповноважена розглядати, належать:

 - позбавлення та поновлення батьківських прав;

 - вирішення спорів між батьками щодо визначення місця проживання дитини;

 - участь одного з батьків у вихованні дитини;

 - збереження майна, право власності на яке або право користування яким мають діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування;

 - надання дозволів батькам на укладання правочинів, що підлягають нотаріальному посвідченню стосовно майна, власниками чи користувачами якого є діти та інші.

У разі виникнення будь-яких запитань просимо звертатись у Службу у справах дітей. 


Додаткова інформація
Основними завданнями служби є:
реалізація на відповідній території державної політики з питань соціального захисту дітей, запобігання дитячій бездоглядності та безпритульності, вчиненню дітьми правопорушень;
розроблення і здійснення самостійно або разом з іншими структурними підрозділами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, громадськими організаціями заходів щодо захисту прав, свобод і законних інтересів дітей;
координація зусиль місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій усіх форм власності у вирішенні питань соціального захисту дітей та організації роботи із запобігання дитячій бездоглядності та безпритульності;
забезпечення додержання вимог законодавства щодо встановлення опіки та піклування над дітьми, їх усиновлення, влаштування в дитячі будинки сімейного типу, прийомні сім'ї;
здійснення контролю за умовами утримання і виховання дітей у закладах для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, спеціальних установах і закладах соціального захисту для дітей усіх форм власності;
ведення державної статистики щодо дітей;
ведення обліку дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, усиновлених, влаштованих до прийомних сімей, дитячих будинків сімейного типу та соціально-реабілітаційних центрів (дитячих містечок);
надання органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам та організаціям усіх форм власності, громадським організаціям, громадянам практичної та методичної допомоги, консультацій з питань соціального захисту дітей, запобігання вчиненню дітьми правопорушень;
улаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, під опіку, піклування до дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей, сприяння усиновленню;
підготовка інформаційно-аналітичних і статистичних матеріалів, організація дослідження стану соціального захисту дітей, запобігання дитячій бездоглядності та безпритульності, вчиненню дітьми правопорушень;
визначення пріоритетних напрямів поліпшення на відповідній території становища дітей, їх соціального захисту, сприяння фізичному, духовному та інтелектуальному розвиткові, запобігання дитячій бездоглядності та безпритульності, вчиненню дітьми правопорушень.

Форми сімейного влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування

Усиновлення – прийняття усиновлювачем у свою сім’ю дитини на правах дочки чи сина, що здійснюється на підставі рішення суду.
Опіка та піклування – влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в сім’ї громадян України, які перебувають переважно у сімейних родинних відносинах з цими дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, з метою забезпечення їх виховання, освіти, розвитку і захисту прав та інтересів.
Прийомна сім’я – сім’я або окрема особа, яка не перебуває у шлюбі, що добровільно взяла на виховання та спільне проживання від одного до чотирьох дітей-сиріт та дітей. Позбавлених батьківського піклування.
Дитячий будинок сімейного типу – це окрема сім’я, яка створюється за бажанням подружжя або окремої особи, що не перебуває у шлюбі (батьки-вихователі), які беруть на виховання та спільне проживання не менш, як 5 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Загальна кількість дітей у будинку сімейного типу, враховуючи рідних та прийомних, не повинна перевищувати 10 осіб.

 

Літинська районна державна адміністрація
Весь контент доступний за ліцензією 
Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше.

вул. Соборна, 7, смтЛітин, 22300, 
тел./факс: (04347) 2-12-05, тел. 2-14-63