Літинському краєзнавчому музею – 40 років

30.09.2020

27 вересня Літинський краєзнавчий музей імені Устима Кармалюка відзначив 40- річний ювілей. За роки свого існування він став окрасою та гордістю Літина та Літинського району.

Краєзнавчий музей був урочисто відкритий 27 вересня 1980 року, в 1993 він отримав статус державного. Розташований він у старій будівлі колишньої міської в`язниці, в приміщенні в`їзних воріт. Установа носить ім`я Устима Кармалюка - національного героя України, засновника і керівника повстанського руху проти національного гніту на Поділлі в 1813-1835 роках. Будівля для музею вибране не випадково, зокрема за архівними даними протягом 1813-1835 років тут був тричі ув'язнений народний месник  Устим Кармалюк.

У колекції музею налічується близько 8000 експонатів, які знайомлять з історією і культурою трипільців, подіями Голодомору 1932-1933 років. Тут діє постійна виставка «Устим Кармалюк - життя і подвиги», знаходяться експонати, що представляють флору і фауну краю, і етнографічна виставка, на якій зібрано одяг і предмети побуту селян в XIX–XX століттях. Особливу історичну цінність має археологічна виставка, яка складається з древніх артефактів епох палеоліту і неоліту, знайдених під час археологічних розкопок. Також в приміщенні музею проводяться виставки місцевих художників. Не менший інтерес представляє і будівля, в якій знаходиться музей, – в’їзні ворота літинської в’язниці. Сама ж тюремна фортеця є історичною та архітектурною пам’яткою XVIII століття.

Тож сьогодні, з нагоди відзначення 40 річного ювілею, гостей радо зустрічала директор Літинського краєзнавчого музею ім. У. Кармалюка Віра Авксентіївна Ткач, яка вже 18 років очолює дану установу. А привітати із святом до музею-ювіляру завітав голова райдержадміністрації Михайло Бевз та голова районної ради Віталій Мельник.

У своєму вітальному слові голова райдержадміністрації  Михайло Бевз зазначив, що наш район пишається  своєю культурною спадщиною, а краєзнавчий музей ім. У. Кармалюка уже давно став оберегом культурного надбання Літинщини. Працівникам музею-ювіляру Михайло Григорович щиро побажав міцного здоров’я, щастя, нових здобутків, творчих задумів  та натхнення.

З ювілеєм музею вітала також і завідувач сектору культури, молоді та спорту Літинської РДА Тетяна Лівчук. Вона побажала колективу невпинного руху вперед, творчих знахідок, щоб їх нелегка праця повернулася їм вдячністю відвідувачів та визнанням серед жителів краю.

 

Літинська районна державна адміністрація
Весь контент доступний за ліцензією 
Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше.

вул. Соборна, 7, смтЛітин, 22300, 
тел./факс: (04347) 2-12-05, тел. 2-14-63