Ми – за життя «без бар’єрів»

26.07.2016

Минулого вівторка відбулося засідання районного комітету забезпечення доступності людей із інвалідністю та інших маломобільних груп населення до об’єктів соціальної та інженерно-транспортної інфраструктур. Члени комітету Галина Коваль, Анатолій Затайдух, Сергій Томчук, на чолі з головою Валентиною Захаревич та заступником Світланою Матюк, розв’язували проблеми, які турбують мешканців району, що пересуваються на візках.

Про створення сприятливих умов для життєдіяльності осіб із обмеженими можливостями присутніх інформувала заступник голови райдержадміністрації Валентина Захаревич. Валентина Миколаївна наголосила, певна робота в цьому напрямку здійснюється: облаштовуються пандуси, під’їзди для візочків. Зокрема, й тротуари, в райцентрі більш-менш відповідають тим стандартам, щоб ними могла проїхати людина на візку та щоб вона розминулася з перехожими, чи тими, які  їдуть на велосипеді. Торік на комітеті доступності давалося доручення нашим дорожнім службам, щоб вони зробили пониження і прийняли бордюри, аби можна було зручніше переїжджати на візку через дорогу. Відрадно, що наші дорожники певним чином із цим справилися.  

 

Ще комітет звертався до шляхівників і селищної ради, із пропозицією на переході в районі автовокзалу встановити світлофор і звукову кнопку на ньому. На це потрібно близько 200 тис. грн. Таких коштів у районі поки що немає. Тому це питання й досі залишається відкритим.

Альтернативне рішення запропонував секретар Літинської селищної ради Микола Курочка. Микола Васильович повідомив, що на останній сесії селищної ради ухвалили рішення закупити три вуличних ліхтаря, які постійно будуть мигати жовтим світлом і попереджати водіїв про наближення до пішохідного переходу. Їх заплановано встановити біля двох пішохідних переходів  поблизу автовокзалу та один - біля ДНЗ №2 (магазин «Консул»). 

Також йшлося і про те, що окрім тротуарів та пішохідних переходів у місцях масового скупчення людей, ще мають бути обладнані окремі автомобільні стоянки чи місця для осіб з інвалідністю, котрі приїздять на власних автомобілях. Там має бути вказівник чи позначка, яка про це інформуватиме. У ході засідання також виступили мешканці Літина – подружжя Сергій і Тетяна Томчуки, які поділилися своїми проблемами.

– В Літині будівлі з нормальними пандусами можна порахувати на пальцях однієї руки, - розповідає Сергій Томчук.

Чоловік отримав інвалідність внаслідок важкої травми хребта, і ось уже 16 років він прикутий до інвалідного візка. Його дружина Тетяна – інвалід з дитинства. Подружжя є членами Вінницької обласної громадської організації «Гармонія».

– Спокійно можна дістатися до магазину «Продукти» (ПП Анатолій Барабаш), до аптеки, котра нещодавно відкрилася поблизу автовокзалу, до районного центру зайнятості, Пенсійного фонду. Цілком доступна для людей з інвалідністю районна лікарня, -  розповідає Сергій.

Тетяна Томчук нарікає, що, на жаль, основна кількість магазинів та установ залишаються недоступними для людей із обмеженими фізичними можливостями. 

Заслухавши та обговоривши наболілі проблеми, районний комітет вирішив направити листи до керівників та власників міських об’єктів загального користування – магазинів, аптек, культурних, спортивних та інших закладів щодо приведення у відповідність пандусів, згідно ДБН.

У планах комітету – домогтися належного облаштування під’їзду до банкомату біля ЦРЛ, пониження для під’їзду до нового магазину «Грош» по вул.Соборній, до пошти, забезпечити доступність до приміщення районної ради та райдержадміністрації тощо.

Валентина Захаревич наголосила, що площадки, пандуси, вбиральні, умивальники, особливо в установах та закладах, де виділяються державні кошти, повинні бути не лише зручними для населення, а найголовніше – для людей з інвалідністю.

За пропозицією Тетяни і Сергія Томчуків, підприємців, які найкраще і найповніше дбатимуть про комфорт і зручність особливих людей, добре було б заохочувати морально і матеріально.

Загалом, у Літинському районі на сьогодні проживає близько 1540 людей із особливими потребами, в тому числі – 151 дитина-інвалід та 22 інваліда по зору. 
В районі нараховується 105 осіб з обмеженими фізичними можливостями, які пересуваються на інвалідних візках, з них 8 осіб користуються візками з електроприводами. Тож варто пам’ятати про таких людей і докладати усіх зусиль для того, щоб Літин дійсно став для них «без бар’єрів».

Літинська районна державна адміністрація
Весь контент доступний за ліцензією 
Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше.

вул. Соборна, 7, смтЛітин, 22300, 
тел./факс: (04347) 2-12-05, тел. 2-14-63