Історики і краєзнавці Вінниччини ліквідовують «білі плями» в історії України, розкриваючи факти маловідомих перемог в боротьбі за УНР

08.11.2019

7 листопада в пресцентрі Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації відбулась пресконференція організована ГО «Берегиня». В ході зустрічі з представниками ЗМІ організатори розкрили тему невідомих перемог України в період національно-визвольної боротьби першої половини ХХ ст. Зокрема, мова йшла про одну з таких «білих плям» в історії України, як Романохутірська битва Української Галицької армії проти військ Денікіна в боротьбі за УНР. Крім того, цього року відзначається 100-річчя цієї історичної події.

«Наша мета – обнародувати в українському загалі ту сторінку історії, яка є героїчною і трагічною водночас. Це історія УГА і її незнана перемога в Романохутірській битві, 100-річчя якої відзначається цього року», - зауважила на початку зустрічі Валентина Іванішина.

Варто зазначити, що війна УНР з Добровольчою армією Денікіна досі іменується «невідомою». 20-22 жовтня 1919 року на стику трьох районів Вінниччини – Липовецького, Іллінецького та Оратівського – відбулась Романохутірська битва військ УГА з білогвардійцями і завершилась перемогою.

Про зміст і суть Романохутірської битви детально розповів Олександр Роговий, який зосередив особливу увагу на проявленому вояками УГА героїзмі. Історик продемонстрував схеми битви з деталізацією напрямків наступів обох сторін протистояння, а також окремо зупинився на згадках про цю битву в історичних документах, наукових працях істориків-сучасників згадуваних подій та у друкованих періодичних виданнях тих часів.

«Актуальність детального вивчення подій національно-визвольної боротьби в українській історії зумовлена сучасними подіями, пов’язаними з російською агресією проти України. Тому ми маємо вивчати події минулого, аби виносити уроки задля щасливого майбутнього. Вперше я дізнався про Романохутірську битву у 90-х роках, коли поїхав працювати з розсекреченими архівами до Києва. Я почав по крихтах збирати дані про цю перемогу і результатом стали опубліковані наукові статті та видані наукові збірники. Нажаль, ми виховуємо підростаюче покоління, здебільшого, на трагічних подіях, але в нашій історії є і багато перемог, тому я переконаний, що саме на них має базуватись сучасне виховання дітей та молоді», - зазначив Олександр Роговий.

Організатори переймаються невідомістю цієї події, адже до сьогоднішнього дня про цю перемогу Української Галицької Армії в боротьбі за УНР широка громадськість України не знає. Тому одним із завдань організованої пресконференції відкрити для загалу цю героїчну сторінку нашої історії.

 

Літинська районна державна адміністрація
Весь контент доступний за ліцензією 
Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше.

вул. Соборна, 7, смтЛітин, 22300, 
тел./факс: (04347) 2-12-05, тел. 2-14-63